ایرانگردی: دره شیرز بهشت پنهان لرستان

رشته کوه زاگرس زیبایی های بسیاری را در درون خود جای داده و روز به روز با کشف های جدید، زیبایی های بیشتری از این رشته کوه نمایان می شود. در میان کوه های بسیار بزرگ و عظیم منطقه کوهدشت لرستان یک شکاف بزرگ که حاصل از میلیون ها سال تغییرات زمین می باشد، وجود دارد دره ای وجود دارد که با نام شیرز شناخته می شود. دره شیرز یکی از زیبایی های رشته کوه زاگرس بوده و اقلیم های گیاهی و جانوری بسیاری را در خود جای داده است. متاسفانه در سیل فروردین ماه ۱۳۹۸ در این منطقه ویرانی هایی به جا مانده که تاثیرات منفی بر روی این منطقه گذاشته است. اما با تلاش های صورت گرفته توسط مردم، این ویرانی ها در بسیاری موارد ترمیم شده و اکنون شیرز مجدد بسیار جذاب و دیدنی است.

موقعیت جغرافیایی

دره شیرز در محدوده شهرستان کوهدشت، استان لرستان واقع شده است. نزدیک ترین استان ها به شیرز، ایلام و کرمانشاه می باشد، حتا دسترسی به خوزستان نیز در زمان کوتاهی میسر است. همچنین در مسیر شیرز می توانید به تالاب ولی عصر و دره خزینه هم سری بزنید. برای دسترسی به این منطقه ابتدا به کوهدشت سفر می کنیم و پس از تهیه اقلام مورد نیاز از شهر، به سمت شیرز حرکت می کنیم. نقطه دقیق آغاز دره را می توانید در نقشه زیر ببینید. البته در ورودی پارکینگ و امکانت رفاهی تا حدودی وجود دارد (بخشی از این قسمت ها مانند سرویس بهداشتی توسط سیل تخریب شده) و می توانید مواردی مانند نوشیدنی را از این محل با قیمت مناسب خرید کنید. پس از گذر از دشت های بسیار زیبا و روستا های دوست داشتنی و عشایر منطقه که فضای بسیار دلنشینی را برای این محل به وجود آورده اند، وارد جاده خاکی می شویم و حدود ۱۵ دقیقه از مسیر را نیز از جاده خاکی طی می کنیم تا به پارکینگ مجموعه برسیم. این قسمت از نظر امنیتی بسیار خوب و عالی بوده و امکان سفر به این منطقه به همراه خانواده را نیز میسر می سازد.

دیدنی های تنگه شیرز

پل خدا

پل خدا را می توان یکی از جذابیت ها و مقاصد این دره دانست چراکه در انتهای مسیر پیاده روی به پل خدا می رسیم. پل خدا در واقع یک غار حدود ۷۰ متری است که مسیر رودخانه در بخشی از دره از این قسمت عبور می کند. مدتی پس از سیل امکان عبور از آن وجود ندارد. اما به گفته محلی ها برخی با کمی قبول خطر از آن عبور کرده اند.

منار سنگی

منار سنگی قطعه ای بسیار زیبا و جذاب از شیرز می باشد که با جدا شدن قسمت هایی از دره به وجود آمده است. منار سنگی در واقع یک ستون سنگی با ارتفاع حدود ۸۰ متر است که قطر آن در برخی قسمت ها به ۱۰ متر نیز می رسد. منار سنگی طی میلیون ها سال فرسایش سنگی به وجود آمده و ارزش بسیار بالایی از نظر تاریخی و زیبایی شناختی دارد. بر خلاف باور عموم و تصاویر منتشر شده دسترسی به این مناره ساده نیست و تنها قسمت بالایی دره را در بر میگیرد و از دور تنها یک برش کوچک به نظر می رسد. که در تصویر زیر به خوبی مشخص است، اما در واقع ۸۰ متر ارتفاع دارد و با کمی تلاش رسیدن به این منطقه بسیار جذاب خواهد بود.

تصویر مناره سنگی از فاصله پارکینگ

امنیت

شیرز به دلیل وجود نگهبانی در ابتدای مسیر، برای فصول معتدل سال از نظر امنیتی بسیار مناسب است. همچنین در نزدیکی تنگه عشایر مختلف چادر زده اند و دام های با چوپان ها همواره در حال پرسه زدن هستند. از این رو امنیت این منطقه بسیار خوب و عالیست.

ویدیو معرفی تنگه شیرز

مسیر پیاده روی

در پیاده روی شیرز،در کنار رودخانه حرکت می کنیم و در برخی اوقات به دلیل دشواری عبور، از ارتفاع بالاتر حرکت می کنیم. به دلیل سیل اخیر مسیر کمی از حالت عادی و همیشگی خود خارج شده اما به مرور و با توجه به پل هایی که طبق برنامه ریزی های انجام شده ساخته خواهد شد، به مرور سهولت عبور بیشتر خواهد شد. در حال حاضر و در زمان نگارش این راهنما، زمان تقریبی از ابتدا تنگه تا پل خدا حدود یک ساعت می باشد و کمتر از ۴ کیلومتر می باشد. یعنی برای رفت و برگشت با کمی اتلاف زمان در میانه های راه به بیش از دو ساعت زمان نیاز دارید. در مسیر افراد زیادی را می بینید که در دل طبیعت چادر زده اند و از مناظر زیبا و صخره های شیرز لذت می برند. یکی از مواردی که بدون شک موجب تعجب شما خواهد بود شلوغی شیرز است، بر خلاف تصور بسیاری که شیرز را یک محیط بکر و به دور از دسترس دیگران می دانند، اما افراد زیادی به دلیل مسیر هموار پیاده روی به همراه خانواده آخر هفته های خود را در این منطقه می گذرانند. در صورتی که از تهران به شیرز سفر می کنید، انتظار کمی دمای خنک تر را داشته باشید. اما تفاوت آنچنان زیاد نیست و در فصل تابستان نیاز به لوازم گرمایشی نخواهید داشت.

بسیار خوب

شیرز یکی از مقاصد جذاب گردشگری داخلی است، در شیرز شما گونه های جانوری و گیاهی بسیاری یافت می شود که به جذابیت این منطقه افزوده است. همچنین پوشش سنگی و گیاهی در کنار ارتفاع بلند دیواره های این دره باعث شده تا اولین سفر شما به این منطقه، آخرین سفر شما نباشد.
۸.۵
قبلی «
بعدی »

3 دیدگاه ها

  1. بسیار عالی.

  2. بسیار مکان زیبا و دیدنی هستش. پیشنهاد می کنم حتما در فصل بهار تا اوایل پاییز سری به این منطقه بزنید

  3. عنوانتون برای بهشت پنهان لرستان کاملا درست و بجا بود. خیلی جای زیبایی هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو ها ی اخیر

مطالب اخیر

جهانگردی

ایرانگردی