ایرانگردی:دریاچه فراخین در دل جنگل های نوشهر

نوشهر به دلیل نزدیکی به شهر چالوس از اهمیت بالایی برای گردشگران و مسافران برخوردار است. نوشهر نیز مانند بسیاری از شهر های شمالی استان های مازندران و گیلان، یک شهر ساحلی به حساب می آید و شباهت آن به رامسر از نظر نزدیکی به دریا و کوه از دو طرف باعث می شود ظرفیت های بالایی برای توسعه زیر ساخت های گردشگری این منطقه وجود داشته باشد. دریاچه فراخین یکی از مناطق گردشگری محبوب و بکر در منطقه نوشهر مازندران بوده که بکر، دوست داشتنی و دست نخورده باقی مانده تا علاقه مندان به گردشگری بتوانند با گذراندن زمانی در این منطقه لحظات خوشی را برای خود رقم بزنند.

مسیر فراخین

دسترسی به فراخین کمی دشوار است. به دلیل عدم وجود نقشه اینترنتی مناسب و جاده خاکی و حتا عدم دسترسی به اینترنت برای بار اول، رسیدن به فراخین کمی دردسر ساز است به ویژه اگر از سمت نوشهر به سمت فراخین حرکت کنید. در ابتدای راه زباله های بسیاری را در کنار جنگلداری خواهید دید که منظره تاسف بر انگیزی را به وجود آورده است. در سال ۱۳۹۸ با تاسیس کارخانه ای وعده دفع این زباله ها داده شده است اما زمان آن مشخص نیست! با عبور این منطقه و یک شیب تند موقت که به در حال حاضر به دلیل عدم ساخت پل در این منطقه پابرجاست و شما را به سمت عبور از رودخانه هدایت می کند. عبور از رودخانه که با اتومبیل هایی که از سطح زمین ارتفاع کمی دارند ممکن نیست، تنها مسیر دشوار در این سفر به حساب نمی آید. بدون شک به دلیل شیب های به نسبت تند و سنگریزه ها و موارد دیگر حتا در زمانی که جاده خشک باشد نیز عبور از این منطقه را دشوار می کند. به همین دلیل اگر خودرو مناسب ندارید باید برای عبور از هر کدام از این محل ها باید علاوه بر تلاش بسیار مهارت کافی برای کنترل اتومبیل را نیز داشته باشید. به دلیل عدم ثبت جاده های خاکی این منطقه در گوگل مپ، بهتر است یا از نقشه اپل بر روی آیفون و آیپد استفاده کنید و یا اینکه در گوگل به مود ستللایت یا ماهواره رفته و با تصاویر هوایی که پیش از مسیر بارگزاری کرده اید به دریاچه برسید. نقطه دقیق قرار گیری دریاچه را می توانید در نقشه زیر مشاهده کنید و برای راهنمایی نیز از آن کمک بگیرید. در مسیر به تابلو های کنار جاده و نوشته های روی درختان توجه کنید. در مواردی که چیزی نمیبینید به مسیر مستقیم ادامه دهید. در مجموع برای رسیدن به فراخین پس از رد کردن دو راهی آبشار دارنو که باید به سمت راست حرکت کنید، در دو راهی بعدی باید به سمت چپ بروید تا به مسیر اصلی دریاچه برسید. در نظر داشته باشید که دو محل برای دسترسی به دریاچه وجود دارد. مسیر اول و ساده از سمت شمال دریاچه است که باید اتومبیل را در فضای پهن نزدیک پیچ پارک کنید و پیاده مستقیم به سمت دریاچه بروید. اما می توانید با گذر از دو پیچ دیگر از مسیر شرقی با کمی دشواری بیشتر نیز به دریاچه برسید. مسیر شرقی جای پارک کافی نداشته و دسترسی آن نیز چندان مطلوب نیست. مسیر دسترسی به فراخین از نوشهر حدود ۲۰ کیلیومتر جاده خاکی می باشد که به یک ساعت زمان تقریبی نیاز دارد.

برای کسانی که از تهران به دریاچه سفر می کنند انتخاب این مسیر بهتر است، ابتدا از جاده چالوس به سمت مازندران حرکت کنید. پس از عبور از مرزن آباد باید مسیر خود را برای رسیدن به دریاچه تغییر دهید. پس از عبور از دلسم و ویسر به سمت فراخین بروید. با رسیدن به این شهر ها مطمئن شوید که تمامی لوازم مورد نیاز خود را خریداری کرده اید چرا که این محل حدود ۵ تا ۱۰ کیلومتر با دریاچه فاصله وجود دارد و دسترسی به آن چندان ساده نیست. به دلیل شیب منفی در این جاده برگشت از آن کمی دشوار است و بهتر است برای برگشت از سمت نوشهر به سمت تهران حرکت کنید.

متاسفانه دسترسی به دریاچه فراخین با خودرو های آفرود به دلیل صدماتی که طی سالهای اخیر به محیط زیست این منطقه وارد شده است ممنوع است

فراخین کجاست؟ موقعیت مکانی فراخین

دریاچه فراخین در نزدیکی شهر نوشهر واقع شده است. نزدیک ترین روستا ها به فراخین دلسم و ویسر می باشد. در نزدیکی این دریاچه و آبشار دارنو نیز قرار دارد که این آبشارمتشکل از ترکیب چند آبشار دیگر بوده که منتظره تماشایی بسیار دلپذیری را به همراه دارد. همچنین روستای کندلوس نیز از نقاط دیدنی مسیر تهران به فراخین می باشد که با قدمت بسیاری که دارد و سبک معماری خاص آن شهرت فراوانی دارد.

قایق سواری در فراخین

یکی از لذت های وصف نشدنی در فراخین قابلیت استفاده از قایق است. می توانید با تهیه یک قایق بادی و مراجعه به دریاچه از این لذت فراوان بهره مند شوید. قایق بادی بسته به نیاز شما مدل هایی برای یک تا ۶ نفر را دارد و با توجه به جنس آن و برندی که تهیه می کنید. قیمت های متفاوتی دارد. وجود ماهی های بسیار در فراخین نیز باعث می شود با به همراه داشتن لنسر و صرف زمانی کوتاه به ماهیگیری بپردازید.

امنیت دریاچه فراخین

با توجه به برگزاری تور های مختلف به دریاچه فراخین، نزدیکی محلی ها و افراد بسیاری که در این مکان شب های بسیاری را گذرانده اند می توان گفت که فراخین از نظر امنیتی بسیار خوب است و هیچ گزارشی مبنی بر صدمات حیوانات و یا دزدی در این منطقه گزارش نشده است. با این وجود می توانید بدون نگرانی در این منطقه کمپ کنید.

فراخین بکر و دوست داشتنی

جنگل های انبوه این منطقه، هوای بسیار معتدل در سه فصل گرم سال، باعث شده تا فراخین یکی از مقاصد گردشگری بکر و دوست داشتنی باشد. از نقاط ضعف این منطقه می توان به عدم رسیدگی به آن اشاره کرد و بسیاری از گردشگران متاسفانه با رها کردن زباله های خود صحنه های تاسف بر انگیزی را به وجود آورده اند.
۸.۸
قبلی «
بعدی »

3 دیدگاه ها

  1. لطفا از جاهای دیگه ی ایرانم هم همینطور مطالب مفید بزارید.سپاس

  2. سلام من رفتم و به همه پیشنهاد میکنم.

  3. خیلی بکره اما طی سالهای اخیر با تبلیغات زیاد در تعطیلات بیش از حد شلوغ شده. در مجموع ورود ماشین آفرود ممنوعه و تردد ماشین های سواری معمولی هم بعضی قسمت ها با توجه به شیب و نوع جاده خیلی سخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویدیو ها ی اخیر

مطالب اخیر

جهانگردی

ایرانگردی